• Ekspertyzy kryminialistyczne pisma i dokumentów
  • Psychografologia
  • Centrum szkoleniowe
  • Kontakt

Co wiemy o prawie i dokumentach?

2014-09-30 12:00

Dokument od dawna towarzyszy nam w codziennym życiu. Nosimy przy sobie dokument tożsamości, podpisujemy różnorakie dokumenty w pracy, wysyłamy je pocztą elektroniczną, czy wreszcie dokonując zakupu płacimy dokumentem – banknotem lub kartą płatniczą. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele
z 
otaczających nas przedmiotów czy nośników informacji w rozumieniu prawa jest dokumentem i jak dawno pojęcie to funkcjonuje w potocznym życiu i obrocie prawnym.

Tradycyjnie nazwa dokument kojarzy się z jakimś pismem, najczęściej urzędowym, z którym wiążą się określone prawa i zobowiązania. Mniejsze znaczenie ma dla nas jego forma, a w szczególności to, czy wyrażona myśl zapisana jest pismem ręcznym, maszynowym czy na komputerze.1 Najczęściej oczekujemy, by dokument z którym mamy kontakt, opatrzony był podpisem i pieczątką. Żywimy przekonanie, że dla wiarygodności dokumentu te elementy mają najistotniejsze znaczenie. Z drugiej jednak strony obdarzamy niezwykłym zaufaniem wszelkiego rodzaju kserokopie i kopie dokumentów, przypisując im znaczenie równe oryginałom. Przeciętny odbiorca dokumentu nie ma świadomości, jak łatwo jest „wytworzyć” nowy dokument korzystając z techniki kseromontażu, praktycznie niewykrywalnego w badaniach.2 Jak prosto jest pod sporządzonym tekstem umieścić np. podpis wystawcy przeniesiony przeniesiony z innego dokumentu. Z dużą ostrożnością należy traktować tzw. kopie uwierzytelnione, poświadczone za zgodność z oryginałem. W praktyce opiniodawczej z zakresu badań dokumentów często przedmiotem analiz są właśnie takie poświadczone kopie nigdy nie istniejących oryginałów.

Tak jak zjawiska psychiczne towarzyszą nam przez całe życie, tak samo towarzyszą nam dokumenty. Kontakt z nimi jest powszechny i naturalny, towarzyszy im jednak niska świadomość prawna znaczenia dokumentów, złożonych pod nimi podpisów, metod ich zabezpieczania, najprostszych sposobów weryfikacji autentyczności czy też złożoności problematyki pojęciowej. Jest to związane z tym, że pojęcie dokumentu występuje w różnych dyscyplinach prawa i niestety różnie jest przez nie rozumiane i interpretowane.

Inaczej pojmuje je karnista, kryminalistyk, cywilista, a inaczej bankowiec. Różnie dzieli się dokumenty, nadając im rangę właściwą dla danej dziedziny prawa. Mówimy o dokumentach urzędowych i prywatnych, państwowych i publicznych, tradycyjnych i elektronicznych, tożsamości, bankowych czy dokumentach procesowych i pozaprocesowych. Wieloznaczność tego pojęcia, nieostrość zakresu jego znaczenia i niejednolite interpretacje wprowadzają chaos terminologiczny i znaczeniowy. A przecież należy bardzo wyraźnie zaznaczyć, że termin
dokument jest pojęciem prawnym, z którym wiążą się określone prawa.3


Przypisy

1 T. Nowak – Dowód z dokumentu w polskim procesie karnym, PDW Ławica, Poznań 1994, str. 10. 

2 patrz np. M. Owoc – Kserofotomontaż a techniczna ekspertyza dokumentów. W: Z. Kegel (red.) Problematyka dowodu z ekspertyzy dokumentów, Wrocław 2002, tom I, str.642 i nast.; E. Buduj – Problemy badania dokumentów nie będących oryginałami. Możliwości i granice kryminalistycznego wnioskowania. W: Z. Kegel (red.) Problematyka dowodu z ekspertyzy dokumentów, Wrocław 2002, tom II, str.875 i nast.; E. Gruza – Możliwości i granice opiniowania w oparciu o kserokopie dokumentów, Ślad Nr 5,1998, str. 5 i nast.

3 Z. Kegel, J. Satko – Przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi. Orzecznictwo Sądu Najwyższego i Sądów Apelacyjnych 1918-2000, Zakamycze 2002, str.13.

Ekspertyzy dokumentów

Wykonanie profesjonalnych ekspertyz dokumentów oraz ekspertyz grafologicznych przez ekspertów kryminalistyki z uprawnieniami biegłych zarówno dla organów ścigania jak również osób prywatnych i firm.

więcej

Psychografologia

Grafologia (psychologiczna analiza pisma) – dziedzina psychologii zajmująca się ustalaniem związków między charakterem pisma a osobowością jego autora. Grafolodzy biorą pod uwagę szereg czynników, m.in. wysokość, szerokość, pochylenie liter, odległości między nimi itd.

więcej

Centrum szkoleniowe

Kancelaria Grafologiczna K.Suchocka prowadzi szkolenia m.in. dla banków, firm ubezpieczeniowych i innych instytucji czy firm.

więcej
Kancelaria grafologiczna
K. Suchocka
  • Ekspertyzy kryminialistyczne pisma i dokumentów
  • Psychografologia
  • Centrum szkoleniowe
  • Aktualności
  • Kontakt
Przynależność do

© Wszelkie prawa zastrzeżone